Słowniczek remontowo-budowlany

W tym dziale powstawać będzie słownik, który pomoże Ci zrozumieć język fachowców oraz wyjaśni co tak naprawdę będzie się działo w trakcie trwającego u Ciebie remontu.

Antresola

to górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o pow.mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia. Jest nie zamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza z którego jest wydzielona.

Bordiura

dekoracyjny pas z ornamentów lub elementów roślinnych obrzeżający kompozycję, np. mozaikę, grafikę czy wzór płytek na podłodze. To także ozdobny pas na obrzeżach tkanin lub strojów w starożytnej Grecji lub Rzymie.

Ceramika

ogół wyrobów stosowanych przez człowieka, powstających w wyniku wypalania masy, której podstawowym składnikiem jest glina. Uznawana jest jako wskaźnik sztuki i poziomu życia poszczególnych epok, ze względu na swe właściwości użytkowe oraz artystyczne.

Detergent

syntetyczna substancja czyszcząca, aktywna po rozpuszczeniu w wodzie. Detergenty, które zawierają fosforany destrukcyjnie wpływają na środowisko naturalne i w większości państw Europy zakazano produkcji środków myjących zawierających tak szkodliwe związki. Obecnie, detergenty zawierają zeolity - glinokrzemiany sodu.

Gres polerowany

najbardziej popularny rodzaj płytek gresowych na rynku. Powstają w wyniku prasowania pod ciśnieniem przez co są mało nasiąkliwe, lecz proces polerowania powoduje otwieranie porów na płytce czyniąc ją podatną na zaplamienia. Gres można także szkliwić, szlifować ale występuje także w odmianie nieszkliwionej. Dodatki soli i barwników powodują zmianę naturalnej białej barwy gresu na dowolny kolor oraz uzyskanie fantazyjnych wzorów

Konglomerat

inaczej, sztuczny kamień. To materiał, który powstaje z kruszonego kamienia naturalnego oraz żywic i dodatków dekoracyjnych. W efekcie powstać może materiał, który właściwościami przewyższa kamień naturalny doskonale imitując jego strukturę. Konglomeraty występują w szerokiej gamie wzorów i kolorów stąd często wykorzystywane są w nowoczesnej architekturze i do aranżacji wnętrz. Lakier - to rodzaj farby bez pigmentów, która wyjaskrawia fakturę drewna. To także materiał izolujący oraz gruntujący. Nakładany jest przy pomocy dobrego gatunkowo pędzla z rozszczepionym włosiem w postaci rozcieńczonej. Powierzchnia lakierowana musi być idealnie czysta oraz gładka gdyż lakier chętnie wiąże wszelkie drobiny kurzu, które są przyczyną nierówności. Zwykle podłogi lakieruje się kilka razy.

Relief

wypukły, często barwiony wzór na całej powierzchni płytki ceramicznej, który zapewnia posadzce atypoślizgowość i odpowiedni wygląd estetyczny.

Terakota

potoczna nazwa oznaczająca płytki podłogowe. To płytki kamionkowe z dobrze oczyszczonej i wypalonej gliny, które zazwyczaj są szkliwione. Terakota jest mniej wytrzymała od gresu.